Skip Navigation LinksAna Sayfa > Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi > Doğa Koruma

Tabiat Parkına Sokak Hayvanları İçin Barınak Yerleştirildi.

Adıyaman Valisi Sayın Nurullah Naci KALKANCI, Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf ÖZDEMİR, İlçe Kaymakamı Can AKSOY, Şanlıurfa Doğa Koruma ve Milli Parklar III. Bölge Müdürü İsrafil ERDOĞAN, Bölge Müdürlüğü ve Adıyaman İl Şube Müdürlüğü Personeli Tabiat parkında incelemelerde bulunmuşlardır. Bakanlığımız çalışmalarından Sahipsiz Sokak hayvanları için 4 Adet 3 gözlü Köpek kulübesi yapılmış, Bir adet kulübe Tabiat parkı içine yerleştirilmiştir.

DOĞA GEZİSİ

  09.12.2017 Tarihinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüz Korunan alanlarından Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkına ;

Adıyamanil merkezinde bulunan Bilim Sanat Merkezi okulundan 45 öğrenci Öğretmenleri veKurumumuz personeli nezaretinde Tabiat Parkında Farkındalık yaratmak amacıyladoğa parkında tanıtım gezisi düzenlenmiştir. Öğrenciler alanda Bitki, YabanHayvanları Teleskopla izlemişlerdir.

Sayın Bakanımız 12.11.2016 tarihinde Prof. Dr. Veysel EROĞLU İlimizde bir dizi açılış gerçekleştirdi.    

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel  EROĞLU  12.11.2016 tarihinde Bakanlığımızın ilgili  Genel Müdürlüklerin yapmış olduğu 13 Tesis ve 213 Milyonluk tesis yatırımı temeli atma ve açılış törenine katılmak üzere Adıyaman İlimize gelmişlerdir.

Valilik , Belediye Başkanlığı ziyareti sonrası TPAO Bölge Müdürlüğünde Bakanlığın ilgili Genel Müdürlükleriyle Koordinasyon toplantısı düzenlendi.

Koordinasyon toplantısına Doğa Koruma Genel Müdür Yardımcısı Mustafa AKINCIOĞLU teşrif etmiş olup, Genel Müdür Yardımcımız İl Şube Müdürlüğümüze gelerek personelle toplantı yapmıştır.

Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel EROĞLU İlimizde bir dizi açılış gerçekleştirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU 07.03.2015 tarihinde Adıyaman’da 14 Tesis 155 Milyon Yatırım işleri temeli atmak üzere geldiler. Valilik ve Belediye Başkanlığı ziyaretinden sonra Adıyaman Ticaret Odası Konferans Salonunda Vali, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin TAŞ, Orman Genel Müdürü, DSİ Genel Müdürü, Bölge Milletvekilleri, Bölge Müdürümüz Ayhan DELİGÖZ ve Bölge Müdürlüğümüze bağlı Şube Müdürleri ve Adıyaman’daki Resmi Kurum Amirlerinin katılımlarıyla İl Koordinasyon toplantısı düzenlendi.

Adıyaman Orman ve Su Şube Müdürlüğü Sunumlarını Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürümüz Sayın Nurettin TAŞ yapmıştır. Sayın Bakanımız 08.03.2015 tarihinde Mardin İline hareket etmek üzere ilimizden ayrılmıştır.

Adıyaman'da Turna Eylem Planı Gerçekleştirildi.

Yaban Hayatı Daire Başkanı Cihangir ALTUN konuşmasında Korunan alanların her yıl yüz binlerce vatandaşımız tarafından ziyaret edilmesinin yaban hayatını barındıran tabii ortamlara duyulan ilgi ve ihtiyacın bir göstergesi olduğunu belirtiği konuşması sonrasında Bakanlık şube müdürlerinin sunumları yapıldı.

Bölge müdürlüğümüzce Adıyaman’da gerçekleştirilen Bölge Müdürümüz Ayhan DELİGÖZ Yaban Hayatı Daire Başkanı Cihangir ALTUN Bakanlığımız Şube Müdürleri ve Bölge Müdürlüğümüz il şube müdürleri ilgili mühendis personelimizin katılımı ile gerçekleşen Yaban Hayatı Envanter Teknikleri ve Hayvanları Koruma Kanunu Toplantısında Açılış konuşmasını yapan Bölge Müdürümüz ;

Türkiye’de152 memeli, 450’yi aşkın kuş türü, 130 kadar sürüngen, 500’e varan balık türü ile biyolojik çeşitlilikte tür çeşitliliği açısından çok zengin olduğunu belirtti.

 

Adıyaman Şube Müdürlüğüne ait Tabiat Parkında bulunan sunum merkezinde Turna Eğitimine Eğitici olarak görevlendirilen Biyolog Ferdi AKARSU tarafından Turna Envanter Eğitimi verilmiştir.

Eğitime katılan katılımcılar Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkına giderek alanda bulunan 2 Adet Turna kuşu ve 2 Adet yavrusu yerinde görülmüştür.

Envanter Teknik çalışmaları arazide uygulamalı olarak yapılmıştır.

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı Ağaç Dikme Kampanyası

    Adıyaman İlimiz, Gölbaşı İlçesi sınırları dâhilinde Gölbaşı, İnekli ve Azaplı göllerini de içerisinde bulunduran 2080 hektarlık alan 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’nun 3. maddesine göre 28.06.2008 tarihinde Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı olarak ilan edilen sulak alan ekosistem vasfındadır. Göl; yağmur, kar ve küçük derelerin yanı sıra tabanında bulunan kaynaktan beslenir. Batı istikametinde kanalla Azaplı Gölüne bağlanır. Yerli ve göçmen çok sayıda kuş türü için yumurtlama, yavru çıkarma ve mevsimlik yaşama alanı olan bu göller ötücü ve su kuşlarının yanı sıra başta balık türleri ve sucul canlılarını da bünyesinde bulundurmaktadır. Gölün çevresinde Sazlıkların yanı sıra çeşitli Otsu ve odunsu bitkiler de bulunmaktadır.

    Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkına yaz mevsiminde yılda ortalama 30 Bin ziyaretçi potansiyeline sahip olması nedeniyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Tabiat Parkına ziyaretçilerin memnuniyeti artırmak gayesiyle, Otopark, Wc, Kamelya, Kuş Gözlem Kulesi, Kuş Gözlem Evi, Bay ve Bayan Mescit yapılmış,  yapımı tamamlanan Büfe  2015 yılı içerisinde  hizmete girmiştir.

    Tabiat Parkının içerisinde boş alanların Yaz Mevsiminde Ziyaretçilerin doğal ortamda gölgelerinde istifade etmesi amacıyla, Öğrencilere Doğa sevgisi kazandırmak ve Çevre temizliğinin bilinçlendirilmesi amacıyla Yapraklı ve Çam ağacı dikimi Gölbaşı Kaymakamlığı Öncülüğünde Gölbaşı İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü İmam Hatip lisesi öğrencileri, İlçe Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Adıyaman Şube Müdürlüğümüz ve Gölbaşı Orman İşletme Şefliği ile birlikte 25.11.2015 tarihinde ağaç dikme kampanyası gerçekleştirilmiştir.

YABAN HAYVANLARI İÇİN MEYVE FİDANI DİKİMİ YAPILIYOR.

Yaban Hayvanların yaşam alanların daralmasından dolayı buna bağlı olarak yaban Hayvanların ziraat, Yerleşim alanlara zarar vermesi nedeniyle, Yaşam alanlarının kalitesini artırmak, Yörede yaşayan köylü vatandaşların ürünlerine zararın en az seviyeye indirmek amacıyla,  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün eylem planlarından Orman içi Açıklarında, Orman üst sınırında ve kırsal alanlara  meyve ağaçları dikilmesi zarureti oluşmaktadır. Bu nedenle Yaban Keçilerin yoğun olarak yaşadığı Adıyaman İli  Bezar- Ulubaba Devlet Avlağına Orman İşletme Müdürlüğü ile Koordineli çalışarak  2015 Aralık-Ocak döneminde Alıç, Ardıç ve Meşe ağaçlarından olmak üzere toplamda 1.125 adet fidan ekilmiştir. Çalışmalarımız devam etmektedir.

2017 Yılı Ocak –Şubat aylarında Gilisi Devlet Avlağı, Yünlüce ve Çat Deresi Mevkilerine Yaban Hayatı Ağaçlandırma Çalışmaları kapsamında Yaban keçileri için Ahlat, Alıç, Yabani Erik ve Badem olmak üzere 800 adet meyve ağacı dikilmiştir.

2016 Yılında da Yaban Hayvanlarını Yemleme Faaliyetleri Devam Ediyor.

    Şube Müdürlüğümüz faaliyet alanı içerisinde bulunan yaban hayvanlarının popülasyonunun yoğun olduğu alanlarda 2016 Yılı kış şartları nedeniyle doğada yaşayan yaban hayvanları için Adıyaman Şube Müdürlüğümüzce 5900 Kg. Kırık buğday, Yonca ve sakatattan oluşan yemler Doğal yaşamda uygun yerlere bırakılmıştır.

    2016 Kış dönemi için Rakımı yüksek olan Ulubaba – Akdağ - Zivar Dağlarında sonbahar mevsiminde hazırlanan meşe ağacından basma dal belli alanlara depolanıp ağır kış şartlarında yaban hayvanlarının yemlenmesi için doğaya bırakılmıştır.

 

Doğal Hayata yeniden kavuşturulan yaban hayvanlarından görüntüler.

 2016 Yılında 2 Kaya Kartalı 4 Doğan 7 Yaban Keçisi 4 Kerkenez ve 4 Puhu Kuşu olmak üzere Toplam 21 adet hayvanın tedavisi yapılarak doğaya salınmıştır.

Yavru Sincaplar bakımlarının ardından Doğal yaşama bırakıldı.

24.09.2013 Tarihinde Adıyaman İli Kahta İlçesinde Mahmut ÇOBAN isimli duyarlı bir vatandaş kesilmiş ağaçlar arasında nakli yapılan 3 adet sincap yavrusu bulduğunu şubemize haber vermesi üzerine Veterinerimiz tarafından tedavisi yapılmış ve doğaya salınacak kadar erginliğe ulaşmaması nedeniyle bakımı üstlenilerek bir müddet barınakta bakımı yapılarak, ilgili şahıs ve Şube Müdürlüğümüz ekiplerince 29.10.2013 Tarihinde doğaya salıverilmiştir. Mahmut ÇOBAN’a bu örnek davranışı nedeniyle Şube Müdürümüz İsmail KOZAN tarafından Teşekkür Belgesi verilmiştir.

 

sincap

Yaban Hayvanlarını Yemleme Faaliyetleri

Ulaşımı zor olan Ulubaba – Bezar Devlet Avlaklarına kışın yoğun kar yağması nedeniyle yaban keçilerinin açlık çekmesi ihtimaline karşın sonbaharda, kışın yaban keçilerinin yemlenmesi için muhtelif alanlara meşe ağaç dallarına basma yem stoğu yapılmaktadır.

İlimizde 2016 Yılı kış şartlarında yaban hayatı yemleme faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. Bu faaliyetler kapsamında 5.900 Kg. Kırık Buğday, Sakatat, Balya Saman vs. Yaban hayatı yaşam alanlarına uygun bir şekilde bırakılmıştır.

Sayın Bakanımız Adıyaman'da bir dizi açılışlar yaptı. 

22.09.2013 Tarihinde İlimize 6 Tesisin Temel atma 7 Tesisin açılışını yapmak üzere ziyarette bulunan Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel EROĞLU Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet ÖZYANIK Müsteşar Yardımcısı Mustafa ELDEMİR, Bölge Müdürümüz Ayhan DELİGÖZ, Adıyaman Valisi Mahmut DEMİRTAŞ, Şube Müdürü İsmail KOZAN, Kurum Personelimiz ve vatandaşların katılımıyla Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkında incelemelerde bulunulmuş, park içinde 100 Adet Sülün Doğaya salınmıştır. Daha Sonra Gölbaşı ilçe merkezinde DSİ temel atma törenine katılarak 23.09.2013 tarihinde ilimizden ayrılmıştır.

 İncelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Sn. Mustafa ELDEMİR 15.08.2013 Tarihinde DSİ idare binasında, Bölge Müdürümüz Ayhan DELİGÖZ, Şube Müdürümüz İsmail KOZAN, DSİ Bölge Müdür Yrd., Meteoroloji Müdür Yrd., Orman Bölge Müdürü ve İşletme Müdürlerinin katılımlarıyla İlimizin genel sorunları üzerine Toplantı düzenlenmiştir.

Aynı gün Nemrutdağı Milli Parkına ziyarete gidilerek Doğaya 300 Adet Keklik salınmıştır.

 

 

Çevrenin piknikçiler tarafından kirletilmesi nedeniyle, alanda bulunan çöpler Şube Müdürlüğümüze bağlı Kahta Mühendisliği ekiplerince toplanarak en yakın çöp toplama merkezi olan Kahta ilçesi merkezindeki alana bırakılmıştır. Yaz sezonu boyunca temizleme çalışmalarımız devam edecektir.

05.08.2014 tarihinde Adıyaman’a bağlı Bölükyayla beldesinde duyarlı bir vatandaşın Şube Müdürlüğümüzü telefonla araması üzerine ilgili yere intikal eden Av Koruma ekiplerimiz 1 Adet yaralı yavru Kaya Kartalı teslim alındıktan sonra, 5 günlük tedavinin ardından doğal yaşama salınmıştır. 

Yaralı Kartal tedavinin ardından Doğaya salındı.

 

... İlimizdeki KOSK sayımıyla ilgili Çalışmalar ...

Adıyaman KOSK çalışmalarıyla ilgili 12-13.02.2016 tarihlerlerinde sayımlar yapılmıştır. İlk gün sayımları Atatürk Barajı çevresinde, ikinci gün sayımları göller bölgesi olan Azaplı, İnekli ve Gölbaşı kıyılarında gerçekleştirilmiştir.

Adıyaman ili Atatürk Barajı kıyısında 13 farklı noktada sayım yapılmış, sayımlara Tepeönü Küyü’nden başlanmıştır. Gözlem için görüş açık, gökyüzü güneşli olup rüzgar şiddeti 0-1 arasında değişmektedir. Azaplı Gölü, İnekli Gölü ve Gölbaşı sayımları 7 farklı noktadan yapılmıştır.

Sayımlarda 19 türden 5676 kuş sayılmıştır. En çok sayılan ilk üç tür sırasıyla Sakarmeke 1511, Karabaş Martı 1400 ve Vangölü Martısı 989 olmuştur.

Sayımlar Kuzeydoğa Derneğinde görevli Emrah ÇOBAN ve Şube Müdürlüğümüz Personeli Oktay İNCE tarafından yapmıştır.

Atatürk Barajı, Gölbaşı, İnekli ve Azaplı Gölleri KOSK Sayım Tablosu İçin Tıklayın... KOSK 2014.xls / KOSK 2015.xlsx / KOSK 2016.xls / KOSK 2017.xls / KOSK 2018.xls

Kaçak avlanan avcılara suçüstü yapıldı.

Adıyaman Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüze 31.07.2015 ve 03.08.2015 tarihlerinde yapılan telefon ihbar üzerine Koruma Ekiplerimiz ile Gölbaşı İlçesi Merkez Jandarma Kolluk ekiplerince Balkar Beldesi Bölgesinde Tuzakla Halk arasında Dikenli Bülbül yakalandığı tespiti üzerine olay mahallîne gidilmiş;

 

31.07.2015 Tarihli denetimde 48 Adet Dikenli Bülbül 03.08.2015 tarihinde 20 Adet Dikenli Bülbül ve Kuş yakalamada kullanılan Mp3 Çalar, Tuzak, Vb. Materyallere el konulmuş 2 Suriye Vatandaşı ve 1 Türk vatandaşı Kişiler hakkında 4915 Sayılı Kara Avcılığı  Kanuna muhalefetten 3 kabahatlinin  her birine ayrı ayrı 1.742,00 (Binyediyüzkırkiki) TL İdari para cezası ve her bir kuş için  400,00 TL olmak üzere toplamda 27.200 (Yirmiyedibinikiyüz) TL Tazminat Bedeli uygulanarak, olayda ele geçirilen kuşlar olay yerinde Jandarma ve Geçici Köy Korucuları ile birlikte doğaya salınmıştır.