Skip Navigation LinksAna Sayfa > Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi > Milli_Parklar

 

Nemrut Dağı Milli Parkında Yaşayan Kuş Türleri İçin

Tıklayın…MilliParkKusTurleri.pdf 

Nemrut Dağı Milli Parkında Yetişen Endemik Bitkiler İçin

Tıklayın...MilliParkEndemikBitki.pdf

Korunan Alan Ücretleri Yılı Uygulama Usul ve Esasları İçin Tıklayın... Korunan Alan 2016.doc

Milli Park ve Tabiat Park Ücret Tablosu İçin Tıklayın...MilliParkUcreti2016.jpg Korunan Alanlar... 2016 Korunan Alan Araç Ücretleri.jpg                

 

    NEMRUT DAĞI MİLLİ PARKI KARADUT GÜNÜBİRLİK KAMP ALANI ZİYARETÇİLERİN HİZMETİNE SUNULDU

 

Şube Müdürlüğümüzce Nemrut Dağı Milli park sahası içerisinde yapılan Karadut köyü günübirlik kullanım alanı 2015 yılında tamamlanarak Köy Tüzel kişiliğine işletilmek üzere verilmiştir.

 

Kamp alanı, Doğal güzellikleri yanı sıra alanda yapılan Otopark, wc, Kamelyalar, Banklar,

Çeşmeler ve barbeküler yapılarak yerli ve yabancı ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur.

 

 

    

    NEMRUT DAĞI MİLLİ PARKINA 2 SEYİR TERASI YAPILDI

 

 Dünyanın 8. Harikası olarak adlandırılan ve 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alınan Nemrut Dağı’na bakan Nemrut Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde iki ayrı noktadaki Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüz tarafından iki adet seyir Terası yapılarak yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunuldu.

FIJET tarafından Altın Elma ödülüne layık görülen ve dünyanın 2 bin metre yüksekliğindeki tek açık hava müzesi olan Nemrut Dağı ve çevresindeki turizm yatırımları devam ediyor. Tarihi Kommagene Krallığının aile Mezarlığı olan Karakuş Tümülüsünü doğusunda Teğmenli Köyü sınırları Kahta Çayı Kanyonuna bakan tepede ve Kahta Çayının doğusundaki Yolaltı Köyü kuzeyindeki tepede 5x5 ebatlarında ahşaptan birer seyir terası ve 150 Metre uzunluğunda yürüyüş yolu yapıldı.

Yerli ve yabancı turistler Doğudaki seyir terasında teleskopla yöredeki yaban hayvanlarını, Eski Kahta Kalesini, Kahta Çayı Kanyonunu, Kahta Çayı yatağını, Karakuş Tümülüsünü ve Nemrut Dağı’nı yakından izleme imkanı bulacak. Doğudaki seyir terasından ise tarihi Cendere Köprüsü civarı, Atatürk Baraj Gölü ve çevrede yaşayan Dağ Keçilerini izleyebilecek.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüzce yapılan seyir teraslarına birer teleskop konuldu. Teleskop madeni para konularak ziyaretçilere hizmet vermekte.