Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı Ağaç Dikme Kampanyası

Kasım 27, 2015

Adıyaman İlimiz, Gölbaşı İlçesi sınırları dâhilinde Gölbaşı, İnekli ve Azaplı göllerini de içerisinde bulunduran 2080 hektarlık alan 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’nun 3. maddesine göre 28.06.2008 tarihinde Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı olarak ilan edilen sulak alan ekosistem vasfındadır. Göl; yağmur, kar ve küçük derelerin yanı sıra tabanında bulunan kaynaktan beslenir. Batı istikametinde kanalla Azaplı Gölüne bağlanır. Yerli ve göçmen çok sayıda kuş türü için yumurtlama, yavru çıkarma ve mevsimlik yaşama alanı olan bu göller ötücü ve su kuşlarının yanı sıra başta balık türleri ve sucul canlılarını da bünyesinde bulundurmaktadır. Gölün çevresinde Sazlıkların yanı sıra çeşitli Otsu ve odunsu bitkiler de bulunmaktadır.

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkına yaz mevsiminde yılda ortalama 30 Bin ziyaretçi potansiyeline sahip olması nedeniyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Tabiat Parkına ziyaretçilerin memnuniyeti artırmak gayesiyle, Otopark, Wc, Kamelya, Kuş Gözlem Kulesi, Kuş Gözlem Evi, Bay ve Bayan Mescit yapılmış, yapılmakta olan yeni Büfe  2015 yılı içerisinde  hizmete girecektir.

 

Tabiat Parkının içerisinde boş alanların Yaz Mevsiminde Ziyaretçilerin doğal ortamda gölgelerinde istifade etmesi amacıyla, Öğrencilere Doğa sevgisi kazandırmak ve Çevre temizliğinin bilinçlendirilmesi amacıyla Yapraklı ve Çam ağacı dikimi Gölbaşı Kaymakamlığı Öncülüğünde Gölbaşı İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü İmam Hatip lisesi öğrencileri, İlçe Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Adıyaman Şube Müdürlüğümüz ve Gölbaşı Orman İşletme Şefliği ile birlikte 25.11.2015 tarihinde ağaç dikme kampanyası gerçekleştirilmiştir.